Τετάρτη 10 Απριλίου 2013

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, κρίμα για την ήττα

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος της Μπαρτσελόνα στο περισσότερο μέρος του παιχνιδιού όμως δεν τα κατάφερε

Σίγουρα ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση αφού οι παίκτες του έβγαλαν εξαιρετικά πράγματα στο παρκέ και εντυπωσίασαν όσους είδαν το παιχνίδι.  Ο Τζέιμς Γκίστ ήταν σίγουρα από τους καλύτερους παίκτες του ''τριφυλλιού'' ωστόσο οι τελευταίες δυο βολές που έχασε στα 3.1 δευτερόλεπτα για τη λήξη, σε συνδυασμό με τη κακή διαιτησία και τα πολλά λάθη των 3 ''αρχόντων'' του παιχνιδιού έφεραν τη Μπαρτσελόνα σε μια πολύ δύσκολη νίκη (72-70).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν σαφώς καλύτεροι και αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί και κακό για τους ''πράσινους'' αφού παρά τις τεράστιες προσπάθειες των παικτών δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη η οποία θα τους έδινε το brake.  Τα πράγματα είναι δύσκολα από την αρχή για τον Παναθηναϊκό αφού παίρνει την πρόκριση αυτός που πρώτος συγκεντρώνει 3 νίκες.

Το παιχνίδι:

Πρώτο δεκάλεπτο: Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα 10' της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να πάρει ένα πολύ καλό προβάδισμα δέκα πόντων χάρη βέβαια στην εξαιρετική του άμυνα καθώς επέτρεψε να μπουν μόλις 11 πόντοι έναντι 21 των πρασίνων.

Δεύτερο δεκάλεπτο: Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά στα 4 πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και έφτασε το σκορ που είχε πάει το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και όχι μόνο αφού κατάφερε και να τον ξεπεράσει.

Τρίτο δεκάλεπτο: Το θεαματικότερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού μπορεί να χαρακτηριστεί το τρίτο αφού ο Διαμαντίδης έβγαζε ασύλληπτες ασίστ με τους Λάσμε και Γκιστ να καρφώνουν με φοβερό τρόπο στο καλάθι των μπλαουγκράνα.

Τέταρτο δεκάλεπτο: Οι καταλανοί και πιο συγκεκριμένα ο προπονητής τους, αποφάσισε να ρίξει στη μάχη όλα τα ''βαριά χαρτιά'' που είχε αφού έβλεπε πως ο Παναθηναϊκός μπορούσε να πάρει τη νίκη πολύ εύκολα αν δεν χρησιμοποιούσε τους Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους.  Ο Γιασικεβίτσιους ουσιαστικά κράτησε τη Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι με τα φαρμακερά σουτ που εξαπέλυε στο καλάθι της πρώην ομάδας του.

Παράταση: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τζέιμς Γκίστ ο οποίος μέτρησε 2/3 τρίποντα αν και δεν το συνηθίζει να σουτάρει έξω από τη γραμμή των 6,75.  Ο Τσαρτσαρής έκανε κακή εμφάνιση και ήταν ο χειρότερος παίκτης του Παναθηναϊκού στο συγκεκριμένο παιχνίδι αφού φαινόταν σαν να μην ξέρει τι να κάνει τη μπάλα και δυο φορές οι αντίπαλοι έκαναν επίθεση των πρασίνων, δική τους αντεπίθεση!  Ο μοιραίος αλλά και... ωραίος του παιχνιδιού ήταν ο Αμερικανός, Τζέιμς Γκίστ με τα εξαιρετικά καρφώματα αλλά και άμυνες που έβγαλε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.  Η αστοχία του στις βολές (0/2) στα 3.1 δευτερόλεπτα μαρτυρούν πως ο πρώην παίκτης της Μάλαγα δεν έχει και τα καλύτερα ποσοστά στις βολές.